blog

LEBLEBİNİN LEZZETLİ YOLCULUĞU

Yılların vazgeçilmez tadı olan ve hala severek tükettiğimiz leblebinin hazırlanış serüvenini merak ettiniz mi hiç? 

Eskimeyen tatların başında gelen Leblebi, çoçukluğumuzdan yetişkinlik dönemimize kadar sürekli çerez tabaklarında öncelik verdiğimiz kuruyemişlerden birisi. Leblebi hepimizin de bildiği üzere nohutun kavrulmuş halidir. 

Özel fırınlarda kavrularak daha sonrasında ısıtma işlemiyle nohutlar tüketilmeye hazır leblebi formuna getirilmektedir. 

Bir çok farklı tatla birleştirilerek damak zevklerine uygun üretilen leblebilerin, şekerli, çikolatalı, soslu varyasyonları da mevcuttur. 

Bizde genellikle tuzlu leblebiler daha çok revaçta olduğu için, kavrulmuş nohutların tuzlu sosla aromalandırılması dha çok tercih edilir.

Odun ateşiyle yanan fırınlarda kurutulan nohutlar çuvallanarak 3 günlük bir bekletilme süresine alınır. Dinlendirile nohutlar ikici defa fırınlanarak sonrasında kurumaları için düz bir yüzeye serilir. 

20 gün kurutulan nohutlar, nemlendirme işleminin ardından son defa olmak üzere 3. kez fırınlanarak kabuklarından ayrılır. 

Artık nohutlar son hali olan leblebi formuna ulaşmışlardır, sadece isteğe göre aromalandırma aşaması kalır.,Ülkemizde çokça tüketiken leblenin tam olarak bilinmemekle beraber geçmişinin 7000 yıla dayandığı düşünülmektedir.