blog

ŞEKER HASTALARI HANGİ KURUYEMİŞLERİ TÜKETEBİLİR?

Şeker hastalığı günümüzde bir çok insanın mustarip olduğu, beslenme düzeniyle sürekli kontrol altında tutulması gereken bir metabolizma rahatsızlığıdır.

Diyabet-şeker; kalıtımsal olarak ve çevresel faktörler nedeniyle kanda ki glukoz seviyesinin üst seviyelere çıkmasıyla oluşur. Bazı türleri tamamen ilaçla tedavi edilebilirken, bazı türleri ise ilaçla ve düzenli beslenmeyle kontrol altında tutulabiliyor. Şeker hastaları çoğu şekerli besini tüketemez iken, kuru yemişlerin içerdiği doğal şeker, vitamin ve potasyumlar düzenli tüketildiğinde faydası görülmektedir.

Sarı leblebi; kilo kontrolü sağlayan sarı leblebi yüksek olan kolestrolü de düşürmektedir. Ayrıca hafızayı güçlendirdiği bilinen sarı leblebi, uyku düzenini iyileştirmesiyle de çok tercih edilen bir atıştırmalıktır.

Fındık; şeker hastalığını önleyici etkileri olduğu araştırmacılar tarafından saptanan fındık, düzenli tüketim halinde diyabete yatkınlığı olan kişilerde hastalığa yakalanma riskini azaltıyor.

Badem; şeker hastalarının özellikle tüketmesi tavsiye edilen kuru yemişlerden birisi. Özellikle makarna, pilav, pizza gibi karbonhidratı yüksek besinlerden önce bademin yenilmesi ağır yemeklerin vereceği kötü etkileri ortadan kaldırmaktadır.

Daha fazla makale ve kuruyemişler hakkında bilgi için http://www.ozstarmakina.com/