blog

KURUYEMİŞİN İYİ GELDİĞİ HASTALIKLAR

 

Ceviz; içerisindeki omega-3, balık da olduğu kadar besleyicidir. Ceviz kan dolaşımını düzenlediği gibi kanın sağlıksız şekilde pıhtılaşmasını önler. Hücreler arası protein sentezini tetikler ve karaciğer fonksiyonlarını düzenler.

Badem; içerinde ki zengin magnezyum kaynağı günlük tüketimde vücudumuzun ihtiyacı olan %45 lik oranı sağlar. Kroner kalp hastalıkları riskini azaltır, ayrıca kötü huylu kolestrolü düşürür.

Fındık; vücuda güç ve enerji veren bir besin kaynağıdır. Her gün düzenli olarak tüketilmesi kalp krizi riskini azaltır. Yetişkinlerde cinsel isteği ve gücü arttırır, cildi parlaklaştırır. Kalsiyum, potasyum, demir, E ve D vitamini yönünden zengindir.

Kaju; içerisindeki çinko, soğuk algınlığına ve gribe karşı mükemmel bir kalkandır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kas, kemik ve sinir dokusunu besler.

Kabak Çekirdeği; çinko yönünden zengin bir besin kaynağıdır. Düzenli tüketimde prostat büyümesini önler. Bağırsakları temizleme görevi yaptığı gibi mesane iltihabı ve böbrek hastalıklarına iyi gelir.

Antep Fıstığı; akciğer iltihabına birebir gelen bir besin kaynağıdır, içerisinde ki protein, B1 vitamin, fosfor yönünden zengindir. Kalp sağlığını koruma iyi bir yardımcı olduğu gibi akciğer iltihabına karşı iyi bir savunma sağlar. Kandaki kötü huylu kolestrolü düşürür, kanda ki şeker yükselmesini önler.

Kuruyemişlerin içerdiği besin ve vitamin değerlerini koruyarak kavuran makinalar hakkında bilgi için http://www.ozstarmakina.com/